Home / About / Staff List

 

2020-2021 STAFF LIST 

Administration:

Principal:       Darren Russell

Vice Principal:  Laura Lancaster       Students last name N-Z

Vice Principal:  Chris Smyth             Students last name A-K

Counsellors:

Katherine Chan –  Students last name A-G

Todd Robertson  Students last name H-Z

Teaching Staff:

Nathan Ambrose     Grade 8
Ross Banister           Grade 8
Meagan Barber        Abed
Hayden Bartels        LA/IS
Cynthia Berenyi       Dance/Exploratories
Leanne Bilous           Grade 8/Athletic Director
Jason Bishop             Grade 6
Amanda Black           Grade 7
Taylor Bourne           Grade 6
Colleen Bryant          Grade 7
Bryant’s Class website: https://sites.google.com/sd62learns.org/msbryantsclassroom/home
Camilla Birtwistle     Grade 8
Gina Capretta             Grade 8

Jason Chan                 Grade 6

 

Yvonne Clarke           Behavior Support
Thom Constable        Grade 7
Jessica Crockett        Grade 6
Vic Daniels                 Grade 7
Jessie Deis                  Grade 6
Ranjeet Dhaliwal       Sewing
Wilerine Dolan          Grade 8
Chris Dosouto            Librarian
Rachel Dwyre             Grade 6
Sonja Efford               LA/IS
Huw Griffiths             Grade 8
Sheri Gurney              Grade 6
Linda Hay                   Grade 6
Peter Jakab                Grade 7
Jacqueline Heaslip          LA/IS
Catherine Jeffrey             LA/IS
Todd Kilpatrick                Grade 7
Brad Lidstone                   Grade 7/Athletic Director
Lindsay Machin                Grade 7
Marina McClintock          Grade 6
Kelly McCarthy                 Grade 8
Kathleen Meikeljohn        ABED
Brent Metcalfe                   Grade 6
Jesse Metro                        Grade 7
Esther Moes                       Grade 8
http://msmoesgrade8.weebly.com/
Claire Moser                       Grade 6
Taya Murray                       Art/Drama
Tammy Orthner                Grade 6
Toby Owen                          Foods
Merv Pasay                         Metal/Wood
Kyla Pelletier                      Grade 7            Pelletier Class site          https://sites.google.com/view/kylapelletier/home
Tabitha Piechnik                Grade 7
Evan Rinald                         Hockey
James Roy                           Grade 7

Sandra Salvati                     Grade 8
Steve Senik                           Lifeskills
Cole Spittle                           Grade 6
Stefan Vasilakopoulos        Grade 7
Sam Watkins                        Grade 7
Larissa Wood                       Grade 8

Duey Wright                       Band

SUPPORT STAFF

CLERICAL

Donna Newman                Office Manager and Accounts
Alvira Plett                          Records Clerk
Jeanine Woodman           Front Reception

Linda Kurvers                     Library Assistant

 

EDUCATION ASSISTANTS

Angela Ball

Jacob Brennan

Denene Clark
Geraldine Finch

 Kaeleigh Gaunt
Jessica Hussey

Sandy Kadar
Olivia Kreiner

Jolene Light

Krista McIain

Candice Montgomery
Jennifer Papp
Mykata Simms

Laura Shaner-Gale
Kristine Taylor
Rachel Wadham

Lori Walmsley
Desirae Way

CUSTODIANS

Noah Savage

Richard Stinson

Jim Winteler

David Yakimovich

ABED SUPPORT
Sharon Bond

YOUTH AND FAMILY WORKER
Su Castle